De mooiste plekken van Sekotong op Bali

De mooiste plekken van Sekotong op Bali

Sekotong is een mooi stukje kust op Lombok, dat vooral bekend staat om zijn rustige stranden, kleurrijke onderwaterwereld en afwisselend landschap. Het is de perfecte plek voor mensen die lekker willen uitrusten en duikenliefhebbers die het zeeleven willen bekijken. Of je nu wil relaxen op het strand of de onderwaterwereld wil ontdekken, deze regio heeft voor iedereen iets bijzonders. Lees verder en ontdek waarom Sekotong zo'n speciale plek is!

Sekotong: Waar je bent en wat je ziet

Stel je voor: je staat op het zuidwestelijke puntje van Lombok, direct ten westen van Bali. Hier ligt Sekotong, een kustgebied met een grillige kustlijn vol baaien en stranden. Vanaf Mataram, de hoofdstad van Lombok, ben je er in ongeveer een uur – het is zo’n 35 kilometer rijden.

Het landschap wisselt steeds. Je ziet heuvels die langzaam overgaan in brede kuststroken en diepe baaien, zoals de Sekotong-baai en Blongas-baai. In het binnenland zijn vooral bergen, terwijl de kust juist vlak is met brede stranden. De begroeiing is heel afwisselend: op de heuvels vind je droge savannes, in de baaien groeien dichte mangrovebossen. Langs de kust staan veel kokospalmen en casuarina’s, terwijl je in het binnenland vooral acacia’s en lage struiken ziet.

De Gunung Prabu berg in het noorden zorgt voor een bijzonder klimaat. Het regent meer in het binnenland, terwijl de kust beschermd is tegen harde wind. Daardoor is het zeewater vaak kalm – ideaal als je wilt zwemmen of snorkelen.

Duiken bij Sekotong en de Gili-eilanden in de buurt

Ben je benieuwd naar duiken? Rond Sekotong liggen een paar bijzondere Gili-eilanden, elk met hun eigen sfeer en onderwaterleven. Hier zie je in één oogopslag wat je waar kunt verwachten:

Eiland Kenmerk Voor wie Hoofdsoorten
Gili Nanggu Ondiep koraal Beginners Anemoonvis
Gili Sudak Zandbodem, koraal Alle niveaus Glasvis, rifhaai
Gili Kedis Steile wand Ervaren Murene, naaktslak
Gili Layar Grote koraaltuin Alle niveaus Snapper, rog
Gili Asahan Diepe wand Ervaren Barracuda, manta

De zee rond Sekotong en de Gili’s is een van de meest afwisselende duikgebieden van Lombok. Het is hier een stuk rustiger dan bij de bekende noordelijke Gili-eilanden, dus het onderwaterleven krijgt alle ruimte. Elk eiland heeft zijn eigen karakter.

Gili Nanggu is perfect als je net begint met duiken: ondiepe koraaltuinen, veel zachte koralen en kleurrijke anemoonvissen. Op Gili Sudak vind je zandbodems met koraal waar scholen glasvissen zwemmen en soms zie je er kleine rifhaaien. Gili Kedis is piepklein, maar aan de zuidkant duik je langs steile wanden vol murenen en opvallende naaktslakken. Gili Layar staat bekend om zijn grote koraaltuinen, waar je vaak scholen snappers en soms adelaarsroggen tegenkomt. Ben je ervaren, dan is Gili Asahan een aanrader: hier duik je langs diepe wanden en kun je barracuda’s en soms zelfs manta’s spotten.

Het zicht onder water is het beste in het droge seizoen (mei-oktober), vaak 20 tot 30 meter. In het regenseizoen is het zicht minder, zo’n 10 tot 15 meter. Er zijn verschillende duikscholen in Sekotong, dus of je nu beginner bent of al divemaster, je kunt altijd terecht voor lessen of trips.

Handige info voor je reis naar Sekotong

Wanneer kun je het beste naar Sekotong gaan?

Even praktisch: wanneer is het nou fijn om naar Sekotong te gaan? Hier zie je het overzicht:

Seizoen Maanden Temp. Weer Drukte
Droog Mei-okt 28-32°C Zonnig, droog Hoog (jul-aug)
Regen Nov-apr Koeler Meer regen Laag

Het klimaat in Sekotong wordt bepaald door de zee en de bergen. Aan de kust is het meestal droger en zonniger dan in het binnenland. Van mei tot oktober is het droge seizoen: temperaturen tussen de 28 en 32 graden, bijna geen regen, en een rustige zee. Ideaal als je wilt duiken of gewoon lekker op het strand wilt liggen.

In het regenseizoen (november tot april) is het wat koeler en valt er meer regen, vooral in januari en februari. Juli en augustus zijn het drukst, met hogere prijzen voor hotels en activiteiten. Wil je het rustiger, kies dan voor februari tot juni of september en oktober. Dan zijn er minder toeristen en zijn de prijzen lager.

Leuk om te weten: in juni is er het visserijfestival in Tawun, en in oktober zijn er culturele feesten met dans en muziek in Pelangan.

Wat kun je eten in Sekotong?

Zin in lekker eten? In Sekotong draait het vooral om verse vis, schaaldieren en lokale kruiden. Door de ligging aan zee zijn visgerechten hier favoriet, vaak met regionale marinades en specerijen.

Een paar voorbeelden: Ikan Bakar Sekotong (gegrilde vis met kemangi, lombok-pepers en kokosolie), Pelecing Udang (garnalen in pittige saus met tomaat en limoenblad) en Sate Pusut Ikan (vissaté met kokos en kruiden, gegrild op houtskool). In de keuken worden vaak daun salam, kemangi en verse kurkuma gebruikt. Kokos zie je overal terug, bijvoorbeeld in sauzen of bij het grillen.

Wil je uit eten? Bij Warung Tawun in Tawun eet je goede vis, Elak-Elak Beach Café in Elak-Elak staat bekend om hun Ikan Bakar, The Suites Lombok op Gili Asahan heeft wat luxere fusiongerechten, en bij Warung Pantai Pelangan in Pelangan vind je authentieke lokale gerechten.

’s Ochtends vroeg kun je op de vismarkten van Tawun en Pelangan verse vis kopen, direct van de vissers. Onderhandelen over de prijs is hier heel normaal. In het regenseizoen zijn er meer garnalen, in het droge seizoen vooral tonijn en makreel.

Inhoudsopgave

Overnachten in Sekotong

Waar slaap je in Sekotong? Je hebt keuze genoeg. Sommige plekken liggen direct aan het strand, andere in de heuvels met uitzicht, of naast vissersdorpen waar je het lokale leven ziet. Wat je kiest, hangt af van wat je zoekt. Wil je het water op, kies dan voor een plek aan zee. Zoek je rust, dan zijn de heuvels fijn. Wil je het dagelijks leven van de bewoners meemaken, kies dan een plek bij een vissersdorp.

De prijzen verschillen per seizoen. In het hoogseizoen betaal je meestal 20 tot 40 procent meer.

Van eenvoudige homestay tot luxe resort

Heb je een klein budget? Dan kun je terecht bij homestays zoals Homestay Pelangan of Homestay Tawun. Voor ongeveer €10 tot €15 per nacht slaap je bij een lokale familie in een eenvoudige kamer, meestal met gedeelde badkamer en zonder extra’s zoals warm water of goede wifi.

Wil je iets meer comfort, dan zijn er guesthouses zoals Sekotong Guesthouse en Elak-Elak Inn. Hier heb je vaak een eigen badkamer en soms airco en wifi, voor €20 tot €30 per nacht.

Middenklasse resorts zoals Cocotinos Sekotong en Silver Fern Beach Retreat bieden meer luxe: een zwembad, restaurant en goede wifi, voor €60 tot €100 per nacht.

Wil je echt uitpakken? Kies dan voor The Suites Lombok of Pearl Beach Resort op Gili Asahan. Hier huur je een villa of bungalow vanaf €150 per nacht, met privéstrand, spa en goed eten.

De voorzieningen verschillen flink. Homestays zijn basic, resorts bieden alles wat je nodig hebt. Resorts boek je het makkelijkst vooraf online via sites als Booking.com of Agoda. Homestays regel je vaak ter plekke.

Cultuur en het dagelijkse leven in Sekotong

Vissersdorpen en het echte leven in Sekotong

In Sekotong draait het leven om de zee. Elk vissersdorp heeft zijn eigen sfeer, met bewoners die sterk verbonden zijn met het water. In Tawun liggen houten vissersboten op het strand en rond de middag is de vismarkt drukbezocht. Hier maken mensen nog steeds met de hand visnetten, een vaardigheid die van ouder op kind wordt doorgegeven.

Pelangan staat bekend om de mooi versierde houten boten en de religieuze bijeenkomsten die de gemeenschap samenbrengen. In Medang, aan een rustige baai, richten vissers zich vooral op schaal- en schelpdieren en het drogen van vis voor de verkoop.

De visserij is hier kleinschalig en milieuvriendelijk, met lijnen of traditionele vallen in plaats van grote boten. Naast vissen zijn er lokale ambachten, zoals het vlechten van bamboe en rotan voor manden en visvallen.

De cultuur in Sekotong is een mix van islamitische rituelen en lokale gewoonten. Dit zie je terug tijdens het vrijdaggebed, dorpsfeesten en ceremonies waarbij vis aan de zee wordt geofferd. Als bezoeker kun je meevaren met vissers bij zonsopgang, leren hoe je een visnet knoopt of helpen bij een strandopruiming.

Misschien ook interessant